Szinte mindenkit figyelmeztettek már arra, hogy ha nem a megfelelő fényviszonyok mellett olvas, akkor károsodni fog a szeme!
A szem a látás érzékszerve, amely kulcsfontosságú a külvilágról való tájékozódásban és az ahhoz történő alkalmazkodásban. Észleli a környezetből érkező fénysugarakat, azonosítja azok alakját, térbeli helyzetét és színét.
Mivel ennyire fontos szerepet tölt be, sarkalatos kérdés a védelme, ez pedig olykor túlreagálásokat és tévhiteket szül.
Ezek egy része a televízióhoz köthető. Ilyen például az, hogy a gyakori tévénézés rontja a látást, vagy, ha túl közel ül a gyerek a tévéhez, akkor elromlik a szeme. Ezek közül egyik sem igaz, ahogy az sem, hogy a számítógéppel dolgozó embereknek előbb-utóbb mindenképpen szüksége lesz szemüvegre.
Azoknak a szülők által hangoztatott bölcsességeknek sincs túl sok valóságalapjuk, hogy ha egy gyermek bandzsít, akkor úgy fog maradni a szeme, illetve hogy kiváló látást biztosítana a sárgarépa nagy mennyiségű fogyasztása.
A témával kapcsolatos legelterjedtebb hiedelem a klasszikus könyvolvasáshoz kapcsolódik. A gyerekek gyakran elbújnak a takaró alá egy zseblámpával, míg a felnőttek olykor gyertyafénynél vagy a gyengén világító éjjeli lámpa mellett olvasnak. Az irodalomba való belefeledkezést azonban beárnyékolja a félelem, hogy ezzel károsodik a látás.
Félhomályban olvas egy gyermek (fotó: 20x20.com)
A fényhiányos környezetben a szemnek folyton tágan kell tartania a pupillát, hogy minél több fényt juttasson a látószervbe. Emellett koncentrálnia kell arra a kismennyiségű fényre, ami visszaverődik a könyvről, hogy meg tudja különböztetni a betűket a papírtól.
Ha az ember hosszan és erősen koncentrál egy cselekvésre, illetve tágan tartja a pupilláját, akkor ritkábban pislog, mint általában. Viszont a pislogás szükséges ahhoz, hogy a szem nedves maradjon. A kevesebb pislogás miatt a szem felszínén a könnyréteg felszakadozik és kiszárad.
A szemszárazság megerőltetővé teszi az olvasást, a szem hamar elfárad, kivörösödik, amely előbb-utóbb gyulladáshoz vezet, ami szúrást, égést, viszketést idéz elő. Emellett a kiszáradt szem csak nehezen képes fókuszálni, ez pedig megterheli az agyat, ami fejfájást okoz.
A fényszegény környezetben való olvasás csak a fenti kellemetlen tüneteket produkálja, látásromlást azonban nem okoz! A szemfáradtság a szem pihentetésével (leginkább alvással), illetve szemtornával könnyen orvosolható.
A szem minőségromlását általában az öregedéssel összefüggő betegségek váltják ki, például a makuladegeneráció (éleslátás elvesztése) a presbiópia (közeli fókuszáló képesség csökkenése), vagy a szürkehályog (homályos látás). De a cukorbetegség és genetikai okok is meghúzódhatnak a háttérben.
Kapcsolódó a Tévhitoszlatáson:Az embernek öt érzékszerve van Forrás:Rontja a szemét a rossz fényviszonyok melletti olvasás? (zeiss.hu)Nem is tudod, de ezekkel naponta rontod a szemed (24.hu)A szemünket nem egy kijelző bámulására tervezték (sg.hu)Az 5 leggyakoribb tévhit a látásról (lassjol.blog.hu) Borítókép:scinceline.org A Tévhitoszlatás elérhetősége a Facebookon:https://www.facebook.com/tevhitoszlatas